BAŞA DÖN
Bitkiler Rehberi-Evinizde kullanabileceğiniz bitkiler - Erg Blog
fade
3922
post-template-default,single,single-post,postid-3922,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.3.6,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-type2,eltd-sticky-header-on-scroll-down-up,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive
bitki

Bitkiler Rehberi-Evinizde kullanabileceğiniz bitkiler

Bitkiler şüphesiz insan yaşamının olmazsa olmazıdır. Soluduğumuz havadan, kullandığımız kağıttan, tükettiğimiz besinlerden, yaşadığımız evlerde kullanılan malzemelere kadar sayısız bir çok alanda bitkilerden yararlanıyoruz. Araştırmalar gösteriyor ki bitkilerden elde ettiğimiz ürünlerin ve yaşamımız için gerekli olan oksijenin haricinde evimizde yetiştirdiğimiz küçük bir saksı bitkisi bile psikolojimizi oldukça olumlu yönde etkiliyor. Özellikle yeşil rengin tabiatı çağrıştırdığı için rahatlatıcı etkisi olduğu, stresi azalttığı ve güven verdiği, bilim insanları tarafından kanıtlanmış durumda. Bitkiler, psikolojiniz ve sağlığınız için hazır.

Hepimiz yoğun ve stresli bir günün sonunda evimize geldiğimizde rahatlamayı isteriz. Evinizde dinlenmenizi kolaylaştıracak, huzur verecek ve stresinizi azaltacak bir atmosfer yaratmanız için doğru bitkileri kullanmanız oldukça önemlidir. Uzmanların dikkat çektiği en önemli nokta şu: “Her bitki evde yetiştirilmeye uygun değildir. Zira kapalı ortamda kullanılan yanlış bitkiler fayda yerine zarar vermektedir. Gece oksijen alıp karbondioksit saldığı ve gündüz fotosentez yaptığı sırada insan sağlığı üzerinde olumsuz etkisi olabilecek toksik maddeler saldığı için insan sağlığını tehdit edebilir. Bu sebeple doğru bitkiyi seçmek son derece önemlidir.”

Biz de sizin için evinizde rahatlıkla kullanabileceğiniz, yukarıda bahsettiğimiz olumsuz etkileri bulunmayan ve kullanacağınız odaya canlılık katmakla kalmayıp soluduğunuz havayı bile temizleyen bitkileri listeledik.

 

İşte Evinizde Kullanabileceğiniz Bitkiler

 

Evinizi süsleyen bu bitkiler genellikle oda ısısını severler. Kış mevsiminde çok susuz bırakılmamalı, yaz mevsiminde çok aşırı sulanmaması gerekir ve direkt ışığa maruz bırakılmamalıdır. Toprağına senede bir mineral desteği yapmak, yaz mevsiminde yapraklarına su püskürtmek, soğuk ya da sıcak yerine oda ısısında su vermek bitkinin ömrünü uzatacaktır. Unutmayın ev bitkileri narin ama ilgilendiğinizde dayanıklı bitkilerdir. Birkaç ayrıntıya dikkat ettiğinizde uzun yıllar yaşayarak evinizin havasını temizlerler, bu sayede sağlığınızı korurlar.

 

1)Kurdele Çiçeği (Chlorophytum Comosum)

 

kurdele çiçeği bitkiler

Her mevsimde yeşil yapraklara sahip kurdele çiçeği, bakımı çok zor olmayan bitkilerden. Oda sıcaklığında su vermeniz, yarı gölge bir konuma yerleştirmeniz yeterli olacaktır. 0 dereceye kadar yaşayabilen, dayanıklı bir bitkidir. Havada bulunması mümkün olabilen formaldehit adlı toksik maddeyi süzerek havayı temizleme özelliğine sahiptir.

 

2)Paşa Kılıcı (Sansevieria)

 

paşa kılıcı bitkisi

Paşa kılıcı bitkisi, nemli ve aydınlık ortamları seven bir bitkidir. Direkt ışığa maruz kalmaması gerekir ve bakımında en sık yapılan hatalardan biri de kış mevsiminde çok sulamaktır. NASA’nın önerdiği hava temizleyici bitkilerden olan paşa kılıcı, havadaki trikloretileni, formaldehiti, benzeni ve ksileni süzer. Neme bayılan bu bitkiyi banyonuza koyarsanız banyonuz da, paşa kılıcı bitkiniz de mutlu olacaktır.

 

 

3)Aşk Merdiveni (Nephrolepis Exaltata)

 

aşk merdiveni bitkisi

Aşk merdiveni, bulunduğu ortama kolayca uyum sağlayan bir bitkidir. Dolaylı ışık ve oda ısısından hoşlanan bu bitki, rüzgara maruz bırakılmamalı ve yılda bir kere vitamin ile mineral desteği yapılabilir. NASA’nın önerdiği havayı temizleyen bitkilerdendir. Kapalı ortamdaki havada bulunabilen zehirli maddelerden olan formaldehiti süzerek havadan arındırır.

 

4)Dendrobium Orkide

 

bitkilerden orkide

Orkidenin değişik bir türüdür. Başka cisimlerle teması halinde yaprakları zarar görür ve lekelenmeler gözlemlenebilir. 15 derecenin altındaki sıcaklıkta bulundurulmamalıdır.  Dolaylı ışığı sever, yarı gölge ortamlarda yaşar. Havadaki ksilen ve toluen adlı zararlı maddeleri yok eder.

 

5)Salon Sarmaşığı (Epipremnum Aureum)

 

 

İç mekana tam uyum gösteren salon sarmaşığı, uzun ömürlü bir bitkidir. Hızlı gelişim gösterir ve güneş ışığını sever.  -1 dereceye kadar dayanır fakat kuzey kökenli rüzgarlara maruz kalmaması gerekir. Kullandığınız mekanda yüksek bir noktaya koymanız durumunda dalları aşağı doğru büyür. Böylelikle odanıza bohem bir hava katabilirsiniz.

 

 

6)Deve Tabanı (Philodendron)

 

deve tabanı bitki

 

Deve tabanı, havayı temizleyen en güçlü bitkilerden biridir. Tırmanıcı gruptadır, doğru bakımla oldukça büyürler. En düşük 13 dereceye kadar dayanırlar. Aydınlık, doğrudan güneş almayan yarı gölge yerlerde iyi gelişir. Evlerde kolay yetiştirilebilen türlerin başında gelir. Yapraklar kolay kolay dökülmez. İhmallere karşı dayanıklıdır. Susuzluktan zarar görmez.

 

 

7)Kasımpatı (Chrysanthemum)

 

kasımpatı bitkiler

 

Renk renk bu çiçekler evinizi süslemekle kalmıyor, aynı zamanda havaya karışan benzen, formaldehit, trikloretilen, ksilen ve amonyak gibi kimyasal maddeleri temizliyor.

 

 

8)Barış Çiçeği (Spathiphyllum)

 

barış çiçeği bitkiler

Barış çiçeği, diğer bilinen bir adıyla yelken çiçeği, oda koşullarına kolaylıkla uyum sağlar. Mevsim geçişlerini seven barış çiçeği sıcak ortamda daha çabuk büyür. Ev şartlarında kolay yetişir, baharda çiçek açar, havayı temizler ve oldukça hoş ve zarif bir görüntüsü vardır. Bu yüzden evler için vazgeçilmezler arasındadır.

Yorum Yok

Yorum Yap