BAŞA DÖN
Karbon Evler Geleceğimizi Kurtarıyor - Erg Blog
fade
3890
post-template-default,single,single-post,postid-3890,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.3.6,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-type2,eltd-sticky-header-on-scroll-down-up,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive

Karbon Evler Geleceğimizi Kurtarıyor

Son zamanlarda sıkça duyduğumuz küresel ısınma birçok şirketin gündemine oturmuş olacak ki ‘çevre dostu’, ‘yeşil’, ‘ekolojik  ve ‘yenilenebilir’ evler tasarlanmaya ve inşa edilmeye başlandığı ile ilgili haberler duyuluyor.  Artık inşaat sektöründeki birçok firma, ürünlerinin ve çalışma yöntemlerinin çevreye verilen zararı konusunda duyarlı yaklaşımlarda bulunuyor. Bunlardan birisi de karbon evler…
 

Karbon Ev Nedir?

Karbon evler; ısıtma, sıcak su, aydınlatma ve elektronik cihazların çalışması gibi enerji tüketen unsurlar için kendi enerjisini üreterek karbondioksit salınımını sıfıra indiren evlerdir. Bu yapılarda ihtiyaç fazlası durumunda enerji dışarı veriliyor ya da ihtiyaç durumunda dışarıdan enerji alınıyor. Böylece şebeke elektriği yerine dışarı verilen enerji ile salınan karbondioksit miktarı telafi ediliyor. Sonuçta da yıllık net karbondioksit emisyonu sıfır oluyor.

 

ekolojik ev

 

Karbon evler küresel ısınmaya karşı farkındalığın belki de en güzel örneklerinden biri. Bu evlerde yalıtım malzemesi ve kompleks kapı – pencereler kullanılarak hava geçirmeyen bir kabukla sarıldığında çok az ısı kaçağı ve soğuk hava sızıntısı olmaktadır. Böylece karbon evler sadece güneş enerjisi ve jeotermal enerji ile değil, beden sıcaklığı ile de mevcut sıcaklık korunmakta ve fazladan ısı kaynağına gerek kalmamaktadır. Karbon evlerin enerji tasarrufu potansiyelini gerçekleştirebilmesi için, güneşten tam kapasite yararlanabileceği yöne konumlandırılmış olması gerekir.

 

 

çevreci ev
 

Bir Evden Çok Daha Fazlası

Avrupa’da sıfır karbonlu prototip konutlar mevcut konutlardan pahalı olup bu evler için ödeme yapmak isteyen kesim için bir alternatif bir pazar niteliği taşımaktadır. Ancak çok yakında her kesimden, her ülkeden, her meslekten insana hitap edilmesi ve kitlesel pazar için, klasik yöntemlerle inşa edilmiş evlerle neredeyse aynı maliyette olması amaçlanmaktadır. Çevre dostu ev tasarımında gelinen en son noktayı, içinde yaşayanların kullanacağı enerjiden fazlasını üreten “aktif ev” temsil etmektedir. Karbon evler, aynı zamanda aktif evlere en güzel örneklerden biridir.

Tüm bu çalışmalar ve duyarlılık sayesinde dünyanın en küçük yaşam alanı olan evlerimizden başlamak, ArchiBlox tarafından düşünülmüş olacak ki Avustralya’nın ilk “karbon pozitif prefabrik evi” tasarlandı.

 

karbon evler
 

Daha Çok Doğa!

Avustralya’da bulunan bu ev kendi enerjisini üretmekle kalmıyor, çatısında bulunan güneş panelleri sayesinde ihtiyacından fazlasını bile üretebiliyor. Çift cephe cam, dikey bahçe ve sürdürülebilir kaynaklı yalıtım malzemesiyle ısı yalıtımını başarılı bir şekilde sağlıyor. Boydan boya cam, güneş ışınlarından maksimum seviyede yararlanma imkanı sunuyor. Mekanik ısıtma ya da soğutma sistemlerine ihtiyacı ortadan kaldırmak için “doğal havalandırma” yoluna gidilmiş.

Yani 75 metrekarelik bu ev resmen nefes alıyor. Bu ev, doğayı tüketmeden ihtiyaçları karşılamada güzel bir örnek. Daha çok doğa, daha çok temiz enerji!

Yorum Yok

Yorum Yap