BAŞA DÖN
Kolonyal stili dekorasyon hakkında ipuçları - Erg Blog
fade
3943
post-template-default,single,single-post,postid-3943,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.3.6,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-type2,eltd-sticky-header-on-scroll-down-up,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive

Kolonyal stili dekorasyon hakkında ipuçları

Son yıllarda dekorasyon anlayışındaki değişimler, küreselleşme sayesinde tüm ülkeler arasındaki etkileşimin hızlıca yayılması ile evimizdeki koltuğun kumaşını ya da aksesuarını değiştirmeye hemen ikna olabiliyoruz. Bu durum zaman zaman kafa karışıklığına neden olabiliyor. Modern tarz mı klasik tarz mı derken istediğimiz çizgiyi yakalayamıyoruz. İşte bu kafa karışıklığının yardımına kolonyal stili yetişiyor. Nedir bu kolonyal stil, nasıl yapmak lazım diyorsanız sizin için kolonyal dekorasyon hakkında ipuçları topladık.

 

“Kolonyal” Kelimesi Ne Anlama Geliyor?

 

Kolonyal kelimesi koloniden gelmektedir. 1700’lü yıllardaki Amerikan kolonicilik ve İngiliz koloniciklik olarak iki dekorasyon etkisinden bahsedebiliriz. Genel olarak İngiltere ve Amerika’nın sömürge kurdukları ülkelerdeki koloni yaşamının sosyal hayatta dekorasyona yansıması olarak tanımlamak mümkündür. Yerli halkın yaşam stiline uyum sağlama çabasıdır aslında. Yani yerel halkın çokça kullandığı oymalı, basit ahşap mobilyalara Avrupai dokunuşlar eklenerek yepyeni bir dekorasyon anlayışı doğmuş oldu. Bu tarz için en önemli üç ilke: kullanışlı, doğal ve basit…

 

kolonyal mutfak

 

Kolonyal Dekorasyonun Olmazsa Olmazları: Ahşap Oymalı Mobilyalar, Beyaz Tonlarda Döşemeler, Yüksek Tavanlar…

 

Kolonyal stilinin vazgeçilmezi ağır, kabartmalı, oymalı, koyu renkli ahşap mobilyalar. Bu sizi “Ben bu kadar klasik tarzdan hoşlanmıyorum ki ?!” diye düşündürebilir. Ama klasik tarzdan hoşlanmayanları bile bir tutam klasik dokunuşu sevdirecek bir stil. Bu kadar ağır mobilyaya tezat bir unsur olarak krem rengi/beyaz tonlarında halı, koltuk, perde ya da kırlentler ekleyince odanın havası bir anda yumuşuyor. Özellikle yüksek tavanlı bir evde yaşıyorsanız yine çok kullanılan bir unsur olan tavan pervanesi çok uygun olacaktır.

 

kolonyal salon

 

 

Tropikal Ormanda Yaşıyormuş Gibi…

 

Ahşap mobilyalar, açık renkli döşemeler… bu kombinasyonu bağlayacak diğer unsur, büyük ve bol yapraklı bitkiler. Palmiye, bambu, muz yaprakları kolonyal stilin vazgeçilmezleri arasındadır.

 

kolonyal bitki kullanımı

 

 

Aksesuara Farklı Bir Yorum

 

Çerçeveler anılarımızı sergilemek için en sık kullandığımız araç. Bu stilde çerçeveler bile sıradışı kullanılıyor. Örneğin kapaksız kitaplığa asılıyor ve çoğu zaman savaş gibi aksiyon olaylar sergileniyor.
Ayrıca sırt kısmında ince çubuklu oval şekilde bir arkası bulunan sandalye edinmişseniz kolonyal stili yakalamışsınız demektir.
Bambudan yatak başlıkları, kilimler, vazolar, biblolar ve daha birçok aksesuar… Bambu kullanılması yine yerel halk yaşantısına yapılan atıflardan birisi.

 

kolonyal sandalye

 

 

Alternatif

 

Banyonuzda lavabo altına ahşap şifonyer yerleştirebilir, ince metal armatürler ve antik karolar kullanabilir, farbelalı klasik perdeler kullanabilirsiniz. Ayrıca halılarınızı hasır seçerseniz kusursuz bir uyum yakalamış olursunuz.

 

kolonyal banyo

Yorum Yok

Yorum Yap